şair sigorta

Yenileme hakkında bilmeniz gereken 4 şey!

Sigorta poliçelerinde ‘Yenileme’ nedir? Yenileme yaparken hangi değişiklikler yapılabilir, Zorunlu Trafik Sigortası yenilenmeyen araç kaza yaparsa ne olur?

Yenileme Değeri en genel anlatımıyla yürürlükteki poliçenin devam etmesini sağlayan süreci tanımlar. Poliçe süresinin dolmasıyla birlikte sözleşmedeki tarafların iradesiyle yapılır.

Yenileme yaparken poliçede hangi değişiklikler yapılabilir?

Eski poliçedeki şartlar ve primle devam etmenin yanı sıra yenileme yaparken poliçe kapsamı genişletilebilir, daraltılabilir, ilave şartlar koyulabilir veya ek prim almak/prim düşürmek gibi değişiklikler yapılabilir.

Yenileme hakkında bilmeniz gereken 4 şey!

Poliçeniz dolmadan bir süre önce sigorta şirketi yenileme şartıyla birlikte, yenileme ihbarını (renewal notice) size gönderir. Bu aynı zamanda sigorta şirketiniz tarafından size gelen yeni bir tekliftir. Bu ihbardan sonra poliçeyi devam ettirip ettirme hakkı sigortalıya aittir.

Yenileme hakkında bilmeniz gereken 4 şey!

Sigorta şirketleri de riziko şartları veya başka nedenlerden ötürü poliçeyi sürdürmeme kararını verebilir. Ancak sağlık sigortalarında sigorta sahibine verilen yenileme garantisi bu istisnanın dışındadır.

Zorunlu Trafik Sigortası yenilenmeyen araç kazasına yaptığında ne olur?

Zorunlu Trafik Sigortası’nı yenilemeyi unutan bir araç sahibi kazada kusurlu olarak kabul edilirse, oluşan tüm hasarları kendisi öder. Buna karşı tarafta meydana gelen bedeni zararlar, hastane masrafları da dahildir. Zorunlu Trafik Sigortası’nı zamanında yenilemek araç sahipleri için önemlidir. Herhangi bir gecikme zammı ödememek için Trafik Sigortası yenileme dönemleri kaçırılmamalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir