şair sigorta

Uzun süre yatan motosikletiniz yola hazır mı?

Karantina sonrası motosikletler yollara çıkmaya hazır mı? İşte uzun süre kullanılmamış, garajda tozlanmış motosikletinizle yola çıkmadan önce ilk yapmanız gerekenler…

///

Bu yıl neredeyse tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19, motosiklete binme alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 10 Mart’tan bu yana birçoğumuzun eli aylardır doğru düzgün kontağa gitmedi. Covid-19 önlemleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasakları ve seyahat kısıtlamaları birçoğumuzun motosiklet tutkusunu garajlara hapsetti.

Gel gelelim dünya dönüyor, kuşlar uçuyor, normalleşme çalışmalarıyla birlikte yeniden yollara düşüp, yazın tadını çıkarabiliriz.

Şimdi uzun süredir garajda uyuyan, son planları ertelenmiş, birçoğunun kontağı bile çevrilmemiş motosikletlerin bakımını nasıl yapmalıyız ona bakalım…

– Haftada 1 kontağı çevirmeye bakın: Akü bakımınızı yaptırın

Akü ömrü için motorun en azından haftada 1 kez çalıştırılması önemli. Uzun süre kullanılmayan akülerin peteklerinde sertleşme meydana geleceğini unutmayın. Uzun yatışlarda akü ömrünü sökerek uzatabilirsiniz. Su ilavesini saf sudan yapmayı ve yola çıkmadan önce kontrollerinizi yaptırmayı atlamayın.

– Hem cebinizi hem de sizi korur: Lastiklerinizi kontrol ettirin

Lastik seçimi istisnasız tüm araçlarda hayati önem taşır. Lastiğinizin kalitesi ve durumu; yol tutuşunuzu, kavrama yeteneğinizi hatta fren mesafesine kadar her şeyi etkiler. Yakıt maliyeti ve güvenlik konularında da lastik seçiminin ve bakımının önemli olduğunu unutmayın.

– Periyodik bakımların başı: Yağ değişimini yaptırın

Düzenli yaptırğınız kontrollerde yağ kontrolünüzü de mutlaka yaptırın. Düzenli yağ değişimleri motorunuzu ısınma, yanma, aşınma ve tıkanmaya karşı koruyarak ömrünü uzatır; yakıt tasarrufu ve yüksek performans sağlar.

– Yılda 1 kez olmazsa olmaz: Fren balatarını kontrol ettirin

Fren balatalarınn aşınma seviyelerini gözden geçirin ve en az 8 ayda ya da yılda 1 temizletin. Aşınmış veya bitik olan balataların disklere zarar verdiğini unutmayın; bakımlarınızı aksatmayın.

– Tozdan koruyun: Elektrik aksamlarına baktırın

Motoron elektrik aksamlarını her zaman toz-topraktan koruyun. Soket yerlerini anti-korozyon spreylerle koruyabilirsiniz.

– Fazla yatarsa paslanır: Egzozu kontrol ettirin

Uzun süre çalıştırılmayan egzozlarda pas sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca motoru çalıştırdıktan sonra tam ısınmadan stop ettirmek de zamanla egzozda çürümelere yol açar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir